Wikipedia

Результати пошуку

Розробки виховних заходів

Збережемо природу Землі разом
Послухай, як струмок дзвенить,
Як гомонить ліщина,
З тобою всюди, кожну мить
Говорить Україна.
Послухай, як трава росте
Напоєна дощами,
і як веде розмову степ
З тобою колосками.
Послухай, як вода шумить, -
Дніпро до моря лине.
З тобою всюди, кожну мить
Говорить Україна.
П.Осадчук
http://disted.edu.vn.ua/media/images/Svitlana/4_klass/priroda/07_zberesennia/image001.jpg
У нашому житті охорона природи має надзвичайно важливе значення. Залежність людини від стану навколишнього середовища стає дедалі очевиднішою, і коли йдеться про охорону природи, то мають на увазі не тільки рослинний і тваринний світ, а й процеси, то відбуваються в кругообігу енергії, води, вуглецю тощо, зміни в атмосфері, гідросфері, грунті, в організмі людини.
Господарська діяльність людини змінює ландшафти, порушує зв'язки в природі, що встановлювалися протягом мільйонів років. І природа часто не в змозі відновити порушену рівновагу.
Заради прибутків ліси упродовж тривалого часу хижацьки винищува­лись. Як наслідок цього почали дедалі частіше траплятися згубні посухи, зменшувалася кількість води в річках, відбувалося їх замулювання.
У Південній Африці знищували гіпопотамів, щоб вони не руйнували .берегів річок, а внаслідок цього в річках стало менше риби. Гіпопотами удобрювали дно річок, сприяючи розвиткові дрібних організмів, якими живилася риба. Коли цих організмів поменшало, стало менше і риби - їй не вистачало корму. Після, припинення полювання становище зміни­лося на краще - риби в річках побільшало.
Є такий простий, відомий усім вислів - «квітучий край». Так нази­вають землі, де знання, досвід людей, їхня прихильність, любов до при­роди справді творять чудеса.
Людина завжди залежатиме від природи, бо являє собою не віддільну від неї частку. Минули ті часи, коли людина, втручаючись у природу, не ризикувала завдати їй непоправної шкоди.
Тепер, у період бурхливого розвитку науки і техніки, для блага самої ж людини необхідно, щоб її взаємодія з природою відбувалася в ро­зумних межах.
http://disted.edu.vn.ua/media/images/Svitlana/4_klass/priroda/07_zberesennia/image002.jpgОскільки Україна проголосила побудову правової демократичної держави, кожний її громадянин має право на безпечне для його життя та здоров'я довкілля. У зв'язку з цим в країні прийнято важливі законодавчі акти з охорони навколишнього природного середовища. Державній охороні і регулюванню використання природних ресурсів на території України підлягають землі, води, багатства надр, атмосфера, грунти, рослинний і тваринний світ. Охорона навколишнього середовища України має здійснюватись на основі наукових досліджень її природних умов і ресурсів з урахуванням глобальних і місцевих прогнозів їх природних змін, та змін під впливом господарського використання. Ось які зміни відбуваються для захисту в природних умовах України.
Забруднення атмосферного повітря спричинює зміну термічного режиму (підвищення середньої температури повітря біля поверхні Землі при збільшенні запиленості атмосфери). Атмосферні забруднення завдають шкоди здоров'ю людини. Відомо, що рівень забруднення атмосфери залежить від об'ємів неконтрольованих промислових викидів у повітря. Це спричинюється концентрацією промислових підприємств у містах. Найзабрудненішим є промислові центри Донецького та Придніпровського районів.
Ліси окрім свого естетичного значення відіграють роль регенератора кисню повітря. Крім того ліс забезпечує рівновагу кругообігу води, збереження лісового фонду в Україні має загальнодержавне значення. Ліси поділяються на дві категорії: категорія захисності; промислові ліси. 1-ша категорія - ліси, які служать для екологічної рівноваги в природі. 2-га - промислові ліси використовують крім призначення для отримання промислової деревини. Велике значення збереження лісів, має для збереження тваринного світу. Тому ліси України охороняються. Охорона їх регулюється Лісовим кодексом України, прийнятим в 1994 р.

Звернення
До вас, мої рідні, звертаюся я -
Найменший у нашій сім'ї:
Стоїть на узліссі ялинка моя -
Не зрубайте її!
На озері плаває пташка моя -
Не убийте її!
Яскріє на небі зірка моя -
Не згасіте її!
Світ-казку будує мрія моя -
Не спиняйте її!
Д.Павличко
http://disted.edu.vn.ua/media/images/Svitlana/4_klass/priroda/07_zberesennia/image003.jpg


 Це цікаво!
Щогодини на нашій планеті:
  • 1700 акрів продуктивної землі стає пустелею.
  • Близько 2000 дітей помирають з голоду.
  • 55 осіб отруюються й гинуть від пестицидів та інших хімічних речовин,
  • 1000 людей вмирає від отруєння водою.
  • 2000 тонн кислотних дощів випадає у Північній півкулі.
  • Зникають 5-6 видів тваринного чи рослинного світу.
Щохвилини:
  • Знищується більш ніж 51 акр тропічних лісів.
  • Використовується близько 35 000 барелів нафти.
  • Знищується 50 тонн родючого ґрунту через не­ правильне його використання.
  • В атмосферу виділяється понад 12 000 тонн вуг­лекислого  газу.

http://disted.edu.vn.ua/media/images/Svitlana/4_klass/priroda/07_zberesennia/image004.jpgЕкологічна криза спричинила загибель сотень малих річок, забруднені Чорне й Азовське моря, пере­творилися на стічні брудні «відстійники» дніпровські та інші водосховища, ставки й озера. Задихаються від про­мислових і транспортних забруднень міста, знищують­ся ліси, виснажуються орні землі. Як дамоклів меч на­висла над Україною (а може, й над усім світом) Чорно­бильська АЕС. Смертність населення України переви­щує народжуваність, тобто під загрозою опинився ге­нофонд нації.
Таке становище змусило уряд України 1992 року визнати всю територію держави зоною екологічного лиха.
Усім нам, мешканцям невеликої, прекрасної, але вкрай переобтяженої шкідливими плодами людської діяльності планети, необхідно почати діяти. Ми мусимо активно рятувати природне середовище, зберігати й «ремонтувати» свій дім, колись прекрасний, який почав розвалюватися з нашої ж вини. Але робота ця - над­звичайно складна, важка, відповідальна. І вона лише тоді дасть позитивні наслідки, коли ми виконуватимемо її не тільки сумлінно, з душею і серцем, але, що дуже важливо, професійно, грамотно, з урахуванням законів природи.
Пам'ятай зеленого коника біля своїх ніг, 
Пам'ятай тихий вітер, що між хмари пробіг, 
Не забудь приголубить у лузі ромашку, 
Посади деревце - це для тебе не важко. 
Зачекай, не вбивай в лісі дикого звіра, 
Він тобі подарує і любов, і довіру. 
Пожалій буйний цвіт, не засмічуй колодязь. 
Це ж для тебе усе, це твій дім, це природа.
 .
Р. Воробйов

http://disted.edu.vn.ua/media/images/Svitlana/4_klass/priroda/07_zberesennia/image005.jpg
На світі ніхто і ніколи не зайвий:
Ні вовк, ні лисиця, ні боягуз-зайчик.
Корисні комахи, потрібні і птахи,
І риба і краби, і ставкові жаби.
Що жайвір без степу, а ліс без кроншнепа?
Як нам без лелеки - він летів із далека.
Потрібні і лосі, вони ж тут не гості,
Тушканчик вухатий і дятел пихатий,
І лебеді білі, й жуки, й рукокрилі.
Вони ж бо тутешні - брати наші менші.
                                         
Р. Воробйов

 http://disted.edu.vn.ua/media/images/Svitlana/4_klass/priroda/07_zberesennia/image006.jpg
Подумайте
     - Від чого забруднюється природа?
     - Як люди забруднюють воду? Повітря? Ґрунти?
     - Що, по вашому, є найбільшою загрозою для природи Землі?

Прочитайте казку, яку склала учениця Кінас Юлія.
«Охорона рослин»
Одного літнього ранку ми всією сім'єю поїхали в ліс по гриби. Мама з татом пішли дальше в ліс, а ми з маленьким братиком залишилися біля машини.
Наче все було спокійно і тихо. Але враз зашуміли дерева і щось зашепотіло. На якийсь час мені стало страшно. Але братик заспокоїв мене і каже: «Не лякайся, то дерева розмовляють з квітами і травичкою». Я прислухалась і справді почула таку розмову: «Не бережуть нас люди, не цінують. А скільки ми їм даємо всього потрібного для життя. А вони з нас так знущаються - ламають, рвуть, топчуть...
На якусь мить мені стало соромно за тих людей, які так чинять.
Я розгубилася, бо рослини говорили правду, і цей список можна продовжити до безкінечності. І мені на мить здалося, що ми також приїхали руйнувати природу.
І тому я собі дала слово - завжди і скрізь охороняти природу.

Створимо опорну схему.

http://disted.edu.vn.ua/media/images/Svitlana/4_klass/priroda/07_zberesennia/image007.gif
  
Все може природа: може нагодувати хлібом, напоїти зі своїх дже­рел, здивувати своєю красою. Одного лиш не може вона - захистити себе. Тому святий обов'язок охорони природи лягає на плечі тих, хто їсть хліб, п'є її воду, пишається її природою, тобто вас. Бережіть її!
http://disted.edu.vn.ua/media/images/Svitlana/4_klass/priroda/07_zberesennia/image008.jpg
.
ПАМ'ЯТКА
1. Кожний зелений листок, кожна травинка виділяє в повітря кисень. Ним ми дихаємо, без нього немає життя. Не топчи, не зривай рослини!
2. Найкраща квітка та, що квітує там, де зросла. Не знищуй її!
3. Гриби, отруйні для людини, для лісових мешканців - ліки і харч. Чим більше в лісі різних грибів, тим він затишніший, в ньому краще й вище ростуть дерева. Не знищуй неїстівних грибів!
4. Не галасуй у весняному лісі, не вмикай надто го­лосно музику. Ти злякаєш пташку, вона злетить з гнізда. Яєчка, які вона насиджувала, захолонуть і з них ніколи не виведуться пташенята. Краще послухай голоси лісу!
5. Якщо ти знайшов гніздечко - не чіпай його, бо пташка може залишити гніздо, навіть якщо там відкла­дено кілька яєць. Поспостерігай за гніздом потайки, і ти помітиш багато цікавого.
6. Не лови барвистих метеликів, що літають над квітами. Вони схожі на казкові барвисті квіти і нікому не зав­дають шкоди.
7. Найчистіша і найсмачніша вода - джерель­на. Подивись, як схиляються над джерелом трави і квіти, кущі і дерева. Вони оберігають його від пе­ресихання, захищають від бурі. Не скаламуть дже­рело! Охороняй його чистоту! Чиста вода - велике багатство.
8. Ти хочеш принести додому лісові квіти? Зривай їх тільки тоді, коли зберешся йти додому, і пам'ятай: скромний, невеличкий букет - ознака гарного смаку й свідомості людини, бережливості й доброти. А про що свідчить оберемок лісових квітів?
9. Щоб знищити молоде дерево, потрібні хвилини, а виростити його - роки. Не ламай черемхи, не каліч інших квітуючих дерев, кущів!
10. Рана на рослині - рана на живому. Якщо ти набираєш букет лісових суниць,  знай: скільки гілочок у букеті - на стількох рослинах залишилися рани, і всі вони довго хворітимуть, а багато з них загинуть.
11. Ніщо так згубно не впливає на все живе, як вогонь. Байдужість, що призвела до пожежі - злочин і перед природою, і перед людьми. Простеж, щоб у лісі не залишилося навіть іскри від багаття.
12. Покинута консервна банка, скло можуть поранити лісового звіра і призвести до його загибелі. На­гріте сонцем скло може стати причиною пожежі. Не залишай після себе сміття в лісі! Нехай твоє місце відпочинку буде чистим. Рештки їжі залиши для пташок на сухих гілках, для звірів - на пеньку, для комах - на землі.

Природа щедра до нас. Що ми маємо - усе від неї. Відплати їй своєю добротою, увагою, і вона стане ще щедрішою.

http://disted.edu.vn.ua/media/images/Svitlana/4_klass/priroda/07_zberesennia/image009.jpg

Немає коментарів:

Дописати коментар